A Mentés másként pedagógia csoportban oktatási háttérintézményként kötjük össze a pedagógusokat, a segítő szakembereket, a kutatókat, az állami és civil szervezeteket 2018 óta. Célunk, hogy kölcsönös tudásmegosztáson és szakmai hálózatépítésen keresztül teremtsünk és tegyünk cselekvőképessé egy olyan alulról szerveződő szakmai közösséget, amely együtt tud dolgozni egy mindenki számára hozzáférhető, egyenlősítő, demokratikus közoktatás megvalósításán. A csoporton belüli horizontális szerveződés által, mi is igyekszünk megteremteni ezeket a demokratikus kereteket.

Csapatunk

Eseményeinken az oktatásban résztvevők egymástól tanulhatnak a kritikai pedagógiáról, demokratikus oktatásról, szervezetépítésről, ugyanakkor kapcsolatokat alakíthatnak ki olyan szakemberekkel, akikkel később együtt gondolkodhatnak cselekvési lehetőségeiken. 2024-ben hatodik alkalommal szerveztünk többnapos pedagógiai konferenciát, melynek témája a szolidaritás és öngondoskodás volt.

Hiszünk abban, hogy az oktatás mindannyiunk közös ügye – egyrészt azért, mert előbb vagy utóbb mindenki személyesen kapcsolatba kerül az oktatási rendszerrel, diákként, szülőként vagy szakemberként. Másrészt, és tágabban értelmezve, egy jól működő közoktatási rendszer elengedhetetlen alapja egy demokratikus társadalomnak. Ebben az értelemben a közoktatási rendszer feladata nem a (munka)piaci igények kiszolgálása; egy erőteljes eszközként tekintünk rá, ami hozzájárul egy egyenlőségen és szolidaritáson alapuló társadalom kialakításához. Ebben a társadalomban az emberek felnőtt koruk nagy részét nem azzal töltik, hogy az iskolában szerzett traumákat és individualista mintákat próbálják feldolgozni és átírni, hanem épp ellenkezőleg, az iskolában tanulnak meg reziliens, társadalmi felelősségvállalásra és empátiára képes állampolgárokká válni.

Feladatunknak tekintjük, hogy minél többeket késztessünk felismerni: mindannyian felelősséggel rendelkezünk az oktatás jövőjét illetően.

Kapcsolat

e-mail: mentesmaskentpeda@gmail.com // Facebook: Mentés másként pedagógia