„Nem újabb módszerekre van szükség, mert nagyon sok módszert ismerünk, hanem szemléletváltásra” - mondta Mészáros György az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának docense a második Mentés másként konferencián.
Ehhez a szemléletváltáshoz keresünk minél több meggyőző érvet a pedagógia magyarországi és romániai történetét, alakulását vizsgálva, és jelenbeli kérdésekre fókuszálva:
1. az oktatási rendszer aktuális törvényi keretére, hogy jobb rálátásunk legyen a módosítási lehetőségeire és eljárásaira;
2. a romániai pedagógusképzés rendszerére; a lengyel és finn pedagógusképzési modellre mint jó példákra;
3. reformpedagógiai törekvésekre (filmpedagógia, kritikai pedagógia).
„Azt akarom, hogy változzanak a dolgok, ezért kezdtem írni ezt a naplót” - zárja bemutatkozóját L. Ritók Nóra a Nyomor széle blogon. 2017-ben kiadott Láthatatlan Magyarország című könyvét, melynek bemutatójára sor kerül a táborban, egy évtizednyi blogbejegyzésből válogatta össze a szerző. A könyv korkép a gyermekszegénységről, mozaik-magyarázat arra, hogy miért képtelen hatni az oktatási rendszer a hátrányos helyzetű gyerekek sorsára és miért tehetetlen a szociális ellátórendszer a mélyszegénységgel szemben.
A Mentés másként pedagógia tábor célja, hogy interdiszciplináris szakmai körben mélyüljünk el a kiválasztott témákban, hiszen úgy gondoljuk, a pedagógia nem annak a módját jelenti, hogy miként „adjuk le az anyagot” a gyerekeknek, hanem egy komplex, társadalmi felelősségvállaláson alapuló együttműködés, melyben pedagógusok, segítő szakemberek, pszichológusok, jogászok, művészek, az akadémiai és a civil szféra egyaránt részt kell, hogy vegyen.
#kritikaipedagógia #történetiperspektíva #szemléletváltások #rendszerszemlélet #egyenlősítőközoktatás #törvényikeretek
A tábor ötlete abból született, hogy a főként tematizáló jellegű konferencia mellé egy alaposabb szakmai munkát lehetővé tévő alkalmat is fontosnak találunk megszervezni. A Mentés másként első pedagógiai tábora, tekintve kísérleti jellegét is, kisebb létszámú résztvevőt céloz meg. Olyan tudáshoz próbálunk közelebb kerülni, amely hosszú távon az oktatási rendszer tényleges demokratizálásához vezethet.
Jelentkezni a jelentkezési ív kitöltésével tudsz július 15-ig, vagy míg a helyek száma tart!
Folyamatosan frissülő Facebook-esemény.
A tábor eddigi témái és meghívottai
(a végleges programot és a tábori foglalkozásokhoz kapcsolódó ajánlott olvasnivalót e-mailben küldjük):
Július 26. péntek
#Aktuális helyzet megértése felé
- Történeti perspektíva: oktatási reformok és filmpedagógia - Kodolányi Sebestyén - filmrendező, kurátor, levéltáros
- Aktuális - oktatási rendszer helyzete, törekvések - Köllő Zsófia - Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége
Július 27. szombat
#Kritikai peda, egyenlősítő közoktatás
- Mészáros György - ELTE: Kritikai pedagógia, rendszerkritika és a gyakorlat
- Tordai S. Attila - tranzit.ro:
- Virtuális könyvbemutató - L. Ritók Nórával Major Zsuzsa beszélget a Láthatatlan Magyarország című könyvről
Július 28. vasárnap
#Pedagógusképzés itthon és nemzetközi példák, oktatás és nyelv
- Fóris-Ferenczi Rita - BBTE: Pedagógusképzés helyzete és lehetőségei
- Kádár Edit - BBTE: Nyelv és oktatás, nyelvészet és oktatás
A meghívottak előadásait és műhelyfoglalkozásait a szervezők által facilitált szakmai viták egészítik ki az ajánlott szakirodalom alapján.
Az ajánlott 90 lejes részvételi díj egy fő szállása és étkezése költségét fedezi, ez az összeg teszi fenntarthatóvá a tábort. Belátásod szerint és lehetőségeidhez mérten fizethetsz kevesebbet vagy többet.